გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი: მანანა სურმავა პირადი ნომერი:
საგანი: ბიოლოგია
სწავლების საფეხური/კლასი: XI
მოსწავლეთა რაოდენობა: 6. სსმ მოსწავლე
კლასში არ არის
გაკვეთილის თემა: ორგანიზმის გამრავლების ფორმები (მიტოზი,მეიოზი)
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლე შეძლებს მიტოზისა და მეიოზის
ფაზების აღწერას, მათ შორის მსგავსება-განსხვავების დადგენას და იმსჯელებს მათ ბიოლოგიურ
მნიშვნელობაზე.
№
|
აქტივობა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხები, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
|
მიზნის გაცნობა
|
მთელი კლასი
|
ფლიპჩარტი
|
2წთ
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
ნასწავლი მასალის გახსენება,კითხვა-პასუხით
|
მთელი კლასი
|
ფლიპჩარტი -წინასწარ გამზადებული კითხვებით ანმიმდევრულად და დონეების
შესაბამისად
|
5 წთ
|
3
|
ტექსტზე მუშაობა
|
ტექსტიდან ინფორმაციის მოძიება
|
წყვილები
|
სახელმძღვანელო
|
2 წთ
|
4
|
ინფორმაციის ანალიზი და შედარება (მიტოზი და მეიოზი)
|
სქემაზე მუშაობა
|
წყვილებში
|
წინასწარ გამზადებული სქემა
დანართი#1
|
7 წთ
|
3
|
.გასასვლელი ბილეთები
|
ბილეთების შევსება (თუ როგორ გაიგეს ახალი მასალა)
|
ინდივიდუალური
|
წინასწარ გამზადებული გასასვლელი ბილეთები
|
7 წთ
|
4
|
დავალების მიცემა
|
კეთებით სწავლება
|
ინდივიდუალური
|
ფერადი ქაღალდები (მიტოზი და მეიოზის მოდელის შესაქმნელად)
|
5 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: XI.5 მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ორგანიზმთა
გამრევლების და ინდივიდუალური განვითარების ფორმები.
·
იყენებს
,ადგენს სქემატურ მოდელს და მსჯელობს მიტოზის როლზე შემდგომ თაობაში კარიოტიპის მუდმივობის
შენარჩუნებაში.
·
ადარებს ერთმანეთს უსქესო და სქესობრივი გამრავლების
ფორმებს და მსჯელობს თითეულის დროს მემკვიდრეობისთვის გენეტიკური მასალის თავისებურებაზე.
·
ადარებს
მეიოზის და განაყოფიერების საბოლოო შედეგებს (გენეტიკური მასალის განსხვავება/გამთლიანება)
და მსჯელობს მათ ბიოლოგიურ როლზე.
შეფასება:
ვიყენებ როგორც განმავითარებელ ასევე
განმსაზღვრელ შეფასებას. დანართი#3
(მოსწავლის შეფასების
კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)
ხელმოწერა:
თარიღი:
No comments:
Post a Comment